Czym są metale nieżelazne?
Metale to ogólnie mówiąc, specyficzne pierwiastki chemiczne posiadające unikalne właściwości fizyczne oraz chemiczne. Właśnie dlatego wykorzystywane są one w bardzo wielu branżach i często bywają po prostu niezastąpione. Jednak metale same w sobie bywają bardzo zróżnicowane. Dziś zastanowimy się więc nad tym, czym są metale nieżelazne i jakie jest ich podstawowe zastosowanie.
Metale nieżelazne, czyli jakie?
Zacznijmy więc od tego, czym w ogóle są metale nieżelazne. Jak sama nazwa wskazuje, są to metale oraz ich stopy nieposiadające w sobie żelaza. Warto także wspomnieć, że najczęściej określa się je mianem metali kolorowych, natomiast określenie metale nieżelazne jest używane zdecydowanie rzadziej.
Do grupy metali, o których wspominamy, należą między innymi:
- ołów,
- cynk,
- aluminium,
- złoto,
- srebro,
- mosiądz,
- brąz.
Same metale kolorowe można przy tym podzielić na:
- metale ciężkie, czyli te o wysokim współczynniku topliwości – tutaj przede wszystkim wyróżniamy cynę, ołów, kadm, cynk, jak również metale ciężko topliwe: kobalt, cyrkon, złoto, platyna, czy bardzo ciężko topliwe, takie jak wolfram oraz tantal,
- metale lekkie łatwo topliwe — mowa o magnezie czy aluminium — oraz te trudno topliwe, między innymi tytan.
Wiemy już, czym są metale nieżelazne, jednak posiadają one również bardzo specyficzne właściwości, które determinują ich zastosowanie. O czym mowa?
Gdzie stosuje się metale nieżelazne
Zaznaczyliśmy, że rola metali, w tym kolorowych, w przemyśle jest dziś olbrzymia. Z metali nieżelaznych wytwarza się dzisiaj na przykład blachy i pasma. Jednak ten rodzaj metali wykorzystywany jest także przy tworzeniu różnych elementów służących do połączeń elektrycznych.
Jednak metale nieżelazne mają bardzo ważną cechę. Są one relatywnie lekkie a przy tym dość odporne. Dzięki temu można z nich wytwarza różnego rodzaju wytrzymałe konstrukcje, między innymi ramy do rowerów. Materiał ten stosowany jest także przy produkcji narzędzi medycznych, wykorzystywany przy operacjach.